Grillowanie to w dzisiejszych czasach nieodłączny element polskiej kultury kulinarnej. Gdy tylko dni stają się dłuższe i cieplejsze, Polacy chętnie spotykają się w gronie rodziny lub znajomych, by wspólnie spożywać przygotowywane na ruszcie dania. Mimo to świadomość na temat grillowania wciąż jest w Polsce dość skromna. Dowodem na to jest traktowanie terminów „grill” i „barbecue” jako synonimów. Na czym polega różnica między nimi?
Czym jest grillowanie?
Grillowanie to nic innego jak pieczenie żywności – zazwyczaj czerwonego mięsa, ale można tą metodą przygotowywać również drób, ryby warzywa i sery – na metalowym ruszcie umieszczonym nisko nad źródłem ciepła, najczęściej pod postacią rozżarzonego węgla czy brykietu. Charakterystyczną cechą grillowania jest wykorzystanie bardzo wysokiej temperatury – minimum 180 stopni. Dzięki tej temperaturze proces przygotowania potraw trwa krótko, w zależności od wielkości kawałków od 20 do około 40 minut. Zalecane jest grillowanie porcji raczej niedużych rozmiarów, gdyż tylko wtedy możliwe jest równomierne upieczenie. Jeśli porcja grillowanego mięsa będzie zbyt duża, istnieje ryzyko, że spali się z wierzchu, a w środku pozostanie surowa.
Czym jest barbecie?
Barbecue, często zapisywane również jako BBQ, to technika pieczenia znana i praktykowana przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, ale obecnie coraz chętnie wykorzystywana również w Polsce. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zasada jest taka sama jak w grillowaniu – tu również mięso przygotowywane jest na ruszcie zamieszczonym nad źródłem ciepła. Różnicę stanowi fakt, że w przypadku barbecue proces obróbki termicznej odbywa się pod przykryciem. Dlaczego jest to tak istotne? Przede wszystkim dzięki przykryciu dym powstający podczas spalania węgla nie unosi się do atmosfery, lecz otacza przygotowywane dania. Ponadto przykrywka zapobiega ucieczce ciepła – dlatego obróbka termiczna może zachodzić przy niższej temperaturze, utrzymującej się na poziomie około 110-120 stopni. Bardzo ważną różnicą jest też czas – obróbka termiczna jedzenia trwa dużo dłużej, niż podczas grillowania, nierzadko nawet kilka godzin. Z drugiej strony metoda ta pozwala piec duże kawałki mięsa bez ryzyka, że zostaną wysuszone lub spalone. Technika ta idealnie sprawdzi się np. w przygotowywaniu żeberek czy całych kurczaków.
Podsumowując – mimo pewnych podobieństw grill i barbecue to dwie różne techniki kulinarne, pozwalające przygotowywać dania mięsne i warzywne w inny sposób. Grillowanie jest dużo łatwiejsze i niewymagające dużo uwagi, przygotowanie rusztu nie zajmuje dużo czasu, a pieczone dania nadają się do spożycia już po kilkudziesięciu minutach od wrzucenia ich na ruszt. Dlatego grill sprawdzi się nawet na spontaniczne spotkania w gronie rodziny lub znajomych. Barbecue jest techniką bardziej wymagającą – przygotowania należy rozpocząć ze znacznym, co najmniej kilku godzinnym wyprzedzeniem, a także zwracać uwagę na utrzymanie odpowiedniej temperatury źródła ciepła oraz nawilżanie mięsa w procesie pieczenia. W obu przypadkach warto jednak zainwestować w odpowiedni sprzęt –
nasze grillo-wędzarnie idealnie sprawdzą się zarówno na szybkiego grilla, jak i bardziej wyrafinowane barbecie.