Choć historia grilla, który znamy dziś zaczęła się w USA w latach 40-tych, dopiero pół wieku później moda na niego zagościła w Polsce. Dziś grill jest w Polsce jednym z symboli sezonu wakacyjnego – trudno wyobrazić sobie letnie imprezy na świeżym powietrzu bez kiełbasek, hamburgerów, szaszłyków czy innych dań z rusztu. Grill stał się również ważnym elementem wyposażenia wielu firm gastronomicznych. Sprawdź nasze produkty dla profesjonalistów.
Podejście do grillowania w Polsce zmienia się. Rośnie świadomość na temat tego, jak ważne jest odpowiednie przygotowania posiłków z rusztu, by miały nie tylko przyjemną strukturę i dobry smak, ale również by były nieszkodliwe dla zdrowia. To, czy jedzenie spełnia te wymogi zależy w dużej mierze od tego, na jakim sprzęcie zostało przygotowane.
Dlatego branża gastronomiczna stawia przede wszystkim na grille profesjonalne, wykonane z wysokiej jakości surowców oraz skonstruowane w taki sposób, by maksymalizować wydajność i ograniczać koszty.
Głównym materiałem, którego używamy w produkcji naszych grilli dla branży gastronomicznej, jest stal kotłowa o grubości od 4 do 6 mm. Dlaczego jest ona tak ważna? Przede wszystkim ze względu na swoje bardzo dobre właściwości termiczne. Blacha kotłowa działa w sposób podobny do cegły szamotowej, używanej przy budowie pieców. Jest ona w stanie gromadzić bardzo duże ilości ciepła, które następnie powoli oddaje. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie wewnątrz komór grilla względnie stałej temperatury nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych, np. w czasie silnego wiatru lub opadów deszczu. Powolne wychładzanie grilla sprawia, że obróbka cieplna w jego wnętrzu może zachodzić nawet po wygaszeniu żaru. Pozwala to znacznie zredukować koszty obsługi grilla.
Stosunkowo duża grubość sprawia, że blacha nie tylko dobrze akumuluje ciepło, ale również jest trwała, odporna na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne oraz uszkodzenia mechaniczne. To czyni z naszych grilli inwestycję na całe lata.
Profesjonalny grill dla gastronomii różni się od typowych grilli domowych również pod względem konstrukcji. Zbudowany jest on z kilku zamykanych komór, oddzielonych za pomocą szybrów, których stopień otwarcia można łatwo regulować. Główne elementy takiego urządzenia to palenisko oraz komora z rusztem – w największych modelach na lawetach paleniska i ruszty są podwójne. Ponadto profesjonalne grilli dla gastronomii mogą być wyposażane w komory wędzarnicze, w których przygotowywać wysokiej jakości wędzone mięsa, ryby i warzywa. Zazwyczaj wszystkie elementy połączone są liniowo, co oznacza, że znajdują się na mniej więcej tym samym poziomie. Ciepło i dym z paleniska nie wędruje ku górze, jak w typowym grillu, lecz poziomo – przepływa przez komorę z rusztem, a następnie do komory wędzarniczej.
Co daje taka nietypowa konstrukcja? Głównym jej atutem jest możliwość łatwego i precyzyjnego kontrolowania temperatury obróbki cieplnej. Dostosowując stopień otwarcia szybrów można zmniejszać lub zwiększa przepływ ciepłego powietrza i dymu, co jest szczególnie ważne podczas przygotowania dań metodą BBQ. Zbyt niska temperatura grillowania wydłuża nadmiernie czas oczekiwania na jedzenie, zbyt wysoka może zaś doprowadzić do nadmiernego wysuszenia lub spalenia produktów. Drugim ważnym walorem konstrukcji liniowej jest wyeliminowanie problemu skapywania wytopionego tłuszczu na gorący żar. Dlaczego jest to problem? Ponieważ pod wpływem bardzo wysokiej temperatury w wytopionym tłuszczu powstają toksyczne, szkodliwe dla zdrowia substancje, które parując mogą wnikać w strukturę jedzenia. Innymi słowy konstrukcja grilla ma wpływ na jakość i walory zdrowotne przygotowywanych na nim posiłków.
Wspomniana komora wędzarnicza to cenny element grilla, który wymaga dodatkowego omówienia. Komory te mają postać pionowych, wąskim kominów, mocowanych za komorą z rusztem. Wewnątrz wyposażone są w poziomie żerdzie i haki do zawieszania wcześniej przygotowanych mięs, ryb czy warzyw. Są one szczególnie przydatne dla firm gastronomicznych, które myślą o urozmaiceniu swojej oferty i chcą serwować klientom wysokiej jakości, przygotowane według autorskich receptur produkty – np. wędliny na wesela. Dobierając odpowiedni gatunek drewna do wędzenia można w znaczny sposób wpłynąć na walory smakowe czy strukturę przygotowywanych produktów.
Ważną cechą grilli dla gastronomii jest również ich mobilność. Mniejsze modele wyposażane są w parę stabilnych kół, które umożliwiają ich łatwe przemieszczani na krótkich dystansach. Większe grillo-wędzarnie umieszczane są na ramie lawety, którą można podłączyć do samochodu osobowego czy firmowej furgonetki. Dzięki temu idealnie sprawdzą się one na wyposażeniu firmy cateringowych obsługujących różnego rodzaju eventy plenerowe, np. festiwale, pikniki, imprezy integracyjne na świeżym powietrzu. Grille tego typu nadają się do pracy w praktyce od razu po zatrzymaniu i ustawieniu w odpowiednim miejscu.
Podsumowując – aby grill znalazł zastosowanie w branży gastronomicznej, powinien spełniać cały szereg warunków, między innymi dotyczących wykorzystanych w jego budowie materiałów, po samą konstrukcję i wyposażenie. To bardzo ważne, ponieważ od jakości grilla zależy jakość przygotowywanych na nim posiłków. Nasze grillo-wędzarnie od lat cieszą się uznaniem wielu firm gastronomicznych, a potwierdzeniem ich wysokiej jakości są liczne nagrody i wyróżnienia zdobyta na imprezach branżowych.