1. Home
  2. >
  3. Artykuły
  4. >
  5. Sukces Polaków na Mistrzostwach Świata Jack Daniels 2013
mistrzostwa_swiata

jack_daniels_logoPolska ekipa okazałą się bezkonkurencyjna podczas Mistrzostw Świata Jack Daniels 2013 i zdobyła pierwsze miejsce w kategorii SOS! To historyczny sukces, gdyż w 25-letniej historii konkursu w tej koronnej dla amerykańskiego BBQ kategorii nie wygrał zespół spoza Stanów Zjednoczonych!

Jak co roku, pod koniec października w miejscowości Lynchburg w stanie Tennessee odbyły się Mistrzostwa Świata BBQ – Jack Daniel’s 2013. Są to najbardziej prestiżowe tego typu zawody na świecie, a w tym roku wyjątkowe , bo jubileuszowe. Po raz 25-ty najlepsi specjaliści grillowania spotkali się w tej niewielkiej miejscowości znanej przede wszystkim z produkcji jednego z najbardziej rozpoznawalnego trunku na świecie – whisky Jack Daniel’s. Wynaleziona przez Jaspera Newtona „Jacka” Daniela whisky produkowana jest w destylarni w Lynchburgu od 1866 roku. Firma produkująca Jacka Daniel’sa jest pierwszą i najstarszą oficjalnie zarejstrowaną destylarnią w Stanach Zjednoczonych.

Niespełna 6 tysięczne miasteczko w stylu country na czas konkursu zmienia się w stolicę amerykańskiego BBQ, w sumie przewija się tu ponad 25 tysięcy osób. Na specjalnych straganach wystawiane są amerykańskie specjały, a uczta odbywa się przy dźwiękach muzyki country. Głównym produktem powtarzającym się na stoiskach były sosy Jacka Daniel’sa o różnych smakach. Ameryka Północna słynie z sosów. Sami amerykanie uważają, że potrafią robić je najlepiej na świecie. Ale po części to już historia bo w tym roku reprezentacja Polski przełamała ten mit i zwyciężyła w kategorii „Sos Jacka Daniel’sa”! Zdarzyło się to po raz pierwszy w historii tego konkursu, że ekipa spoza USA wygrała w tej prestiżowej kategorii – są więc powody do dumy!

Nauka nie idzie w las i mam nadzieję, że w przyszłorocznym konkursie powalczymy o kolejne trofea w innych kategoriach.

W konkursie startowało 76 zespołów ze Stanów Zjednoczonych, oraz 23 ekipy ze świata m.in.: Australii, Austrii, Belgii, Kanady, Danii , Estonii, Niemiec, Holandii, Norwegii, Puerto Rico, RPA, Szwecji Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Polski. Z okazji jubileuszu 25-lecia do konkursu zaproszono także nestorów – zwycięzców Grand Prix z poprzednich edycji co bardzo podniosło rangę imprezy.

Atmosfera konkursu jest niepowtarzalna. Na placu rywalizują ekipy podzielone na trzy sektory: zespoły amerykańskie, międzynarodowe i zwycięzców z poprzednich lat. W tym sektorze oprócz namiotów, przyczep i niezbędnego sprzętu pojawiły się trofea zdobyte przez mistrzów w ciągu minionych 25 lat.

Przez 2 dni mieliśmy okazję podpatrywać wyjątkowy sprzęt do grillowania, różne technologie marynowania mięsa, oraz obróbki termicznej. Mimo konkursu i trwającej rywalizacji atmosfera była bardzo przyjazna. Ekipy niejednokrotnie pomagają sobie i dzielą posiadaną wiedzą oraz umiejętnościami.

Grzegorz Kazubski
Jarosław Uściński
Mirosław Reszczyk
Maciej Grubman
Łukasz Płowski
Artur Musztyfaga
Tomasz Gawarzyński
Krzysztof Brożek
Mariusz Tkaczyk
Leszek Kosarzecki

Wręczenie nagród odbyło się w ogromnej, przystrojonej w stylu country stodole. Przed wręczeniem najważniejszych trofeów Jeff Arnett – Jack Daniels Master Distiller powiedział. „Konkurs Jacka Daniel’sa to idealna gratka dla entuzjastów grillowania na całym świecie. Zdobycie nagrody Jack Daniel’s Championship International Barbecue to spełnienie marzeń” – to prawda , po otrzymaniu nagrody możemy to potwierdzić.

Obserwując to wydarzenie nasuwa się refleksja – jak ubogie jest grillowanie nie tylko w naszym kraju, ale i Europie. Ile trzeba wykonać pracy by dorównać ekipom z USA – kolebki BBQ. Jako dowód świadczą wyniki jakie uzyskały zespoły w poszczególnych kategoriach mięsnych. 70 pierwszych miejsc zajęły ekipy ze Stanów Zjednoczonych, pozostałe należały do zespołów spoza USA.

Na taki obraz Mistrzostw na pewno duży wpływ mają:

– lepsza jakość mięsa w USA – szczególnie wołowina,
– sprzęt do grillowania i BBQ,
– rodzaje drewna i marynat,
– wieloletnia praktyka, wiedza i doświadczenie,
– po części jury wywodzące się z USA

Głównym pomysłodawcą technologii przygotowania sosu, który okazał się najlepszy na świecie był Mirosław Reszczyk. Tak wielkie, historyczne osiągnięcie dało nam wskazówki do przygotowania się do konkursu w przyszłym roku.

Leszek Kosarzecki