Grill to w dzisiejszych czasach właściwie niezbędne wyposażenie każdego ogródka – wiele osób wręcz nie jest w stanie wyobrazić sobie spędzania letnich weekendów na działce bez skwierczących na gorącym ruszcie mięs. Warto pamiętać, że komfort grillowania, a także smak przygotowywanych potraw w dużej mierze zależy od używanego w tym celu grilla. Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia.
Najważniejszą cechą każdego grilla jest jakość jego wykonania – przede wszystkim dotyczy to korpusu, w którym znajduje się palenisko i w którym mocowany jest ruszt. Na rynku nie brakuje grilli wykonanych z cienkiej, emaliowanej blachy, a ich niska cena wiele mówi o jakości.
Należy pamiętać, że grubość i rodzaj blachy użytej do wykonania korpusu grilla ma ogromne przełożenie na efektywność przygotowywania potraw. Jeśli jest ona zbyt cienka, utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz korpusu jest trudne – niska temperatura na zewnątrz, silny wiatr czy opady przyczyniają się do ich nadmiernego wystudzenia, co utrudnia pieczenie jedzenia, wydłuża czas potrzebny do przeprowadzenia prawidłowego obróbki termicznej, a nawet może nawet prowadzić do wygaszenia żaru. Efektem tego jest nadmierne spalanie węgla i niedopieczone lub zwęglone jedzenie.
Aby temu zapobiegać, w produkcji naszych grillo-wędzarni używamy wyłącznie blachy ze specjalnego stopu stali z dodatkiem węgla. To w połączeniu z dużą grubością materiału – od 4 do 6 mm! – sprawia, że blacha zachowuje się podobnie jak cegły szamotowe, używane niegdyś do budowy pieców i kominków. Korpus grilla z takiej blachy nagrzewa się i powoli oddaje skumulowane ciepło. Dzięki temu nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych i nawet po przygaśnięciu żaru grill nadal pracuje z odpowiednią wydajnością, dostarczając temperatury przygotowywanym potrawom. Dodatkowo wybierane przez nas blachy odznaczają się bardzo wysoką trwałością, dzięki czemu nasze grillo-wędzarnie mogą z powodzeniem służyć przez wiele lat.
Kolejnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę przy wyborze grilla jest jego wielkość oraz rodzaj konstrukcji. Zarówno małe, jak i duże grille mogą być urządzeniami bardzo funkcjonalnymi i świetnie się sprawdzić w ogródku – wszystko zależy od tego, w jaki sposób będą wykorzystywane. Na dużym, szerokim ruszcie można przyrządzić w tym samym czasie duże ilości jedzenia, jednak będzie to wymagało więcej opału. Na małych grillach nie przygotujemy w krótkim czasie jedzenia dla wielu osób, za to ich rozpalenie będzie tańsze. Dlatego przed kupnem grilla zastanów się, w jakim celu będziesz go używać. Czy zamierzasz urządzać duże imprezy ogrodowe dla swojej rodziny lub znajomych, czy może grillujesz w kameralnym gronie kilku najbliższych osób? W zależności od odpowiedzi wybierz grill odpowiadający wielkością do Twoich planów
Ważnym aspektem jest również konstrukcja grilla. Standardowo ruszt umieszczany jest bezpośrednio nad paleniskiem – to proste rozwiązanie, które ma jednak pewne wady. Najważniejszą jest skapywanie wytopionego z jedzenia tłuszczu do żaru, co sprzyja wydzielaniu się szkodliwych, rakotwórczych związków chemicznych i przedostawaniu się ich wraz z dymem do jedzenia. Lepszym wyjście jest konstrukcja liniowa, taka jak w naszych grillo-wędzarniach, np. modelach Prince. Część z paleniskiem znajduje się w niej nie pod rusztem, lecz obok niego, co zapobiega problemom z żarem, a ilość ciepła przepływającego między komorami można łatwo regulować.
Pokrywa grilla to bardzo ważny, a jednak przez wiele osób niedoceniany element. Spełnia ona kilka zadań – nie tylko chroni palenisko i ruszt przed środowiskiem zewnętrznym, co przydaje się np. podczas grillowania przy gorszej pogodzie, ale przede wszystkim pozwala utrzymać temperaturę oraz dym z żaru wewnątrz urządzenia. Pokrywa jest zatem niezbędna, jeśli chcesz przygotować posiłki metodą barbecue – czyli długiego pieczenia w dymie i w niższej temperaturze. Technika ta jest trudniejsza i bardziej wymagająca od zwykłego, szybkiego grillowania, ale z drugiej strony pozwala przyrządzać pyszne soczyste mięsa w dużych porcjach. Dla zwiększenia swoich możliwości przygotowania posiłków warto wybierać grille, które posiadają pokrywę – takie jak nasze grillo-wędzarnie.
Podczas ogrodowej imprezy, szczególnie z udziałem dużej liczby osób, nietrudno o wypadek – wystarczy jeden nieostrożny krok, by wpaść na grilla i przewrócić go wraz z całą zawartością. Nawet dość silny wiatr może sprawić, że grill padnie na ziemię. W najlepszym scenariuszu trzeba rozpalić grilla jeszcze raz, w najgorszym gorący żar może narobić sporo szkód w ogródku. Dlatego bardzo ważne jest, żeby grill był urządzeniem o dużej stabilności – wpływa na to między innymi jak najniższe położenie środka ciężkości, jakość połączenia nóg z korpusem, a także szerokość podstawy nóg. To powinno wystarczyć, by zapewnić grillowi wysoką stabilność, wciąż jednak należy pamiętać o tym, by nie przenosić go już po rozpaleniu żaru, a także unikać stawiania go na niepewnym podłożu. Najlepszym miejscem do ustawienia grilla jest twarda i pozioma nawierzchnia, np. z kostki brukowej czy desek. Dobrym rozwiązaniem są również grille wyposażone w parę wytrzymałych kółek, dzięki którym urządzenie można bez problemu przemieszczać, w zależności od potrzeb.